gxsnmp - en to uk translation catalogue (281 entries)

en: GXSNMP is a basic SNMP management application that allows you to better manage your networks.
uk: GXSNMP - це додаток для SNMP-керування, що дозволить вам краще керувати вашими мережами.

en: Object Type
uk: Тип об'єкту

en: Module
uk: Модуль

en: Status
uk: Стан

en: Label
uk: Позначка

en: Value
uk: Значення

note: Text entry field for displaying description
en: Description
uk: Опис

en: First
uk: Перший

en: Next
uk: Наступний

en: Get
uk: Отримати

en: Put
uk: Передати

en: 
    
    Available values:
uk: 
    
    Доступні значення:

en: None
uk: Немає

en: Integer32
uk: Ціле 32

en: String
uk: Рядок

en: Object ID
uk: Ідентифікатор об'єкта

en: Unsigned32
uk: Беззнакове ціле 32

en: Integer64
uk: Ціле 64

en: Unsigned64
uk: Беззнакове ціле 64

en: Float32
uk: З рухомою крапкою 32

en: Float64
uk: З рухомою крапкою 64

en: Float128
uk: З рухомою крапкою 128

en: Enum
uk: Перелік

en: Bits
uk: Біти

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Current
uk: Поточний

en: Deprecated
uk: Небажані

en: Mandatory
uk: Обов'язкові

en: Optional
uk: Додаткові

en: Obsolete
uk: Застарівші

en: General
uk: Основні

en: SNMP Defaults
uk: Тивопі значення SNMP

en: MENU
uk: МЕНЮ

en: Collector
uk: Накопичувач

en: MIBs
uk: MIBи

en: GXSNMP Configuration
uk: Конфігурація GXSNMP

note: ***************************************************************************** ** **  Static Data
en: GXSNMP Database Configuration
uk: Конфігурація бази даних GXSNMP

note: **  First comes the list of all existing configurations
en: Existing Configurations
uk: Існуючі конфігурації

note: **  Now the "Database Connection" part of the dialog
en: Database Connection
uk: Зв'язок з базою даних

en: Engine
uk: Машина

note: **  Next the list of databases available on the connected server
en: Available Databases
uk: Доступні бази даних

en: Event ID
uk: Ідентифікатор події

en: Category
uk: Категорія

en: Timestamp
uk: Позначка часу

en: Summary
uk: Резюме

en: Save
uk: Зберегти

en: Save as...
uk: Зберегти як...

en: Print
uk: Друкувати

en: Close
uk: Закрити

en: Exit
uk: Завершити

en: Filter...
uk: Фільтр...

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Events
uk: Події

en: Acknowledge
uk: Підтвердити

en: Delete
uk: Стерти

en: Refresh
uk: Оновити

en: Informative
uk: Інформаційне

en: Warning
uk: Попередження

en: Alarm
uk: Тривога

en: GXSNMP Network Management Tool
uk: GXSNMP -- Засіб адміністрування мережі

note: **  Column one contains the host editing panel and the Discover button
en: Host Information
uk: Інформація про хост

en: Transport
uk: Транспорт

note: **  Column two is the interface editing panel and the interface list
en: Interface Information
uk: Інформація про інтерфейс

note: **  Column three is the display editing panel and display list
en: Display Information
uk: Показати інформацію

en: Display Name
uk: Показати назву

en: DNS Name
uk: Назва DNS

en: Contact
uk: Контакт

en: Last Modification
uk: Остання модифікація

en: Delete host
uk: Стерти хост

en: Edit host
uk: Змінити хост

en: Add host
uk: Додати хост

en: Full path to the pixmap files
uk: Повних шлях до файлів піктограм

en: PATH
uk: ШЛЯХ

en: Path to where the MIB file(s) are located.
uk: Шлях до файлів MIB.

en: Enables debugging messages.
uk: Увімкнути налагоджувальну інформацію.

en: LEVEL
uk: РІВЕНЬ

en: Version 1
uk: Версія 1

en: Version 2c
uk: Версія 2c

en: Version 2
uk: Версія 2

en: Version 3
uk: Версія 3

en: (not in database)
uk: (не в базі даних)

en: Map Name
uk: Назва мапи

en: Notebook Tab
uk: Закладка

en: The name of this map.
uk: Назва цієї карти.

en: What should be shown in the notebook tab.
uk: Що буде показано на закладці

en: <New Map>
uk: <Нова мапа>

en: <New>
uk: <Нова>

en: Map
uk: Мапа

en: Window
uk: Вікно

en: New
uk: Нова

en: Print...
uk: Друкувати...

en: Undo
uk: Відмінити

en: Redo
uk: Повернути

en: Database
uk: База даних

en: Configure and select the database engine to use.
uk: Вибрати та сконфігурувати машину бази даних.

en: Properties
uk: Властивості

en: Enable Grid
uk: Є сітка

en: Toggle the visability of the grid on/off
uk: Змінює видимість сітки

en: Snap to grid
uk: Приєднувати до сітки

en: Enable alignment on the grid.
uk: Увімкнути вирівнювання на сітку.

en: Add host...
uk: Додати хост...

en: Add a new host node to the map(s)
uk: Додати новий хост до мап(и)

en: Delete Host...
uk: Вилучити хост...

en: Delete a host from the database and all maps
uk: Вилучити хост з бази даних та усіх мап

en: Add Network...
uk: Додати мережу...

en: Delete Network...
uk: Вилучити мережу...

en: Host List...
uk: Список хостів...

en: Open up the list of all known host nodes.
uk: Відкрити список всіх відомих хостів.

en: Network List...
uk: Список мереж

en: Open up the list of all known networks.
uk: Відкрити список всіх відомих мереж.

en: Events List...
uk: Список подій...

en: Summary...
uk: Коротке зведення...

en: Monitor Mib...
uk: Монітор Mib...

en: Mib Editor...
uk: Редактор Mib...

en: About GXSNMP
uk: Про GXSNMP

en: Information about this program.
uk: Інформацію про цю програму.

en: _File
uk: Файл

en: _Edit
uk: Редагування

en: _Configure
uk: Конфігурація

en: _Map
uk: Мапа

en: _Tools
uk: Інструменти

en: _Windows
uk: Вікна

en: _Dialogs
uk: Діалоги

en: _Plugins
uk: Доповнення

en: _SNMP Functions
uk: Функції SNMP

en: _Help
uk: Довідка

en: Add Host
uk: Додати хост

en: Add a new host to the database.
uk: Додати новий хост до бази даних.

en: Edit Host
uk: Редагувати хост

en: Edit an existing host.
uk: Редагувати існуючий хост.

en: Delete Host
uk: Вилучити хост

en: Delete a host from the database.
uk: Вилучити хост з бази даних.

en: Host List
uk: Список хостів

en: Open the list of known hosts.
uk: Відкрити список відомих хостів.

en: Add Network
uk: Додати мережу

en: Add a new network to the map/database.
uk: Додати нову мережу до мапи/бази даних.

en: Delete Network
uk: Вилучити мережу

en: Delete a network from the map/database.
uk: Вилучити мережу з мапи/бази даних.

en: Network List
uk: Список мереж

en: Open the list of known networks.
uk: Відкрити список відомих мереж.

en: Event Browser
uk: Переглядач подій

en: Open the event list.
uk: Відкрити список подій.

en: Map List
uk: Список мап

en: Open the map list.
uk: Відкрити список мап.

en: Add Group
uk: Додати групу

en: Query Host
uk: Запитати хост

en: Browse MIB
uk: Переглянути MIB

en: Wire Host
uk: З'єднання хоста

en: Edit Network
uk: Редагувати мережу

en: Expand Group
uk: Розгорнути групу

en: Collapse Group
uk: Згорнути групу

en: Delete Group
uk: Вилучити групу

en: Add a new network
uk: Додати нову мережу

note: * Column one contains the network editing panel. (and a discover button?)
en: Network Information
uk: Інформація про мережу

en: Network not displayed on this map
uk: Мережу не показано на цій мапі

en: Show
uk: Показати

en: Hide
uk: Прибрати

en: Name
uk: Назва

en: Delete network
uk: Вилучити мережу

en: Edit network
uk: Редагувати мережу

en: Add network
uk: Додати мережу

en: Default Config
uk: Типова конфігурація

en: public
uk: публічна

en: private
uk: особиста

en: Set A Mib
uk: Встановити MIB

en: Query
uk: Запит

en: Get A Mib
uk: Отримати MIB

en: Mib
uk: MIB

en: Host
uk: Хост

en: Clear
uk: Очистити

en: X location
uk: Положення по X

en: Y location
uk: Положення по Y

en: Created
uk: Створено

en: Modified
uk: Модифіковано

en: The X location on the specified map
uk: Положення по X у вказаній мапі

en: The Y location on the specified map
uk: Положення по Y у вказаній мапі

en: Date and time this host was added to this map.
uk: Дата і час коли цей хост було додано до цієї мапи.

en: Date and time this host map entry was changed in the database.
uk: Дата і час коли запис в мапі цього хоста було змінено в базі даних.

en: Choose a Pixmap
uk: Виберіть піктограму

en: Host Name
uk: Назва хоста

en: The name to display under the map icon.
uk: Назва, що показується під піктограмою на мапі.

en: The DNS name to use when accessing the primary interface on this node.
uk: Використовувана назва DNS при встановлені зв'язку первинного інтерфейсу на цьому вузлі.

en: Your description of the host.
uk: Ваш опис хосту.

en: Your contact information for the host.
uk: Ваша контактна інформація про хост.

en: Date and time this host was added to the database.
uk: Дата і час коли хост було додано до бази даних.

en: Date and time this host was modified in the database.
uk: Дата і час коли коли хост було можифіковано в базі даних.

en: Address
uk: Адреса

en: Netmask
uk: Маска підмережі

en: Name assigned to this interface, e.g. 'eth0'
uk: Назва присваєна інтерфейсу, наприклад "eth0"

en: Transport type used by this interface
uk: Тип транспорту, що використовується цим інтерфейсом

en: The network address of the interface
uk: Мережева адреса інтерфейсу

en: The netmask used by the interface
uk: Маска підмережі інтерфейсу

en: Date and time this interface was added to the database.
uk: Дата і час коли цей інтерфейс було додано в базу даних.

en: Date and time this interface was modified in the database.
uk: Дата і час коли цей інтерфейс було змінено в базі даних.

en: Netmask:
uk: Маска підмережі:

en: (n/a)
uk: (немає)

en: Prefixlen:
uk: Довжина префіксу:

en: The netmask used by the interface, e.g. '255.255.255.0'
uk: Мережева маска інтерфейсу, наприклад "255.255.255.0"

en: IPX has fixed network lenghts. No configuration possible.
uk: IPX має фіксовану довжину мережі. Конфігурування неможливе.

en: The prefix length used by the interface, e.g. '96'
uk: Довжина префікса використовувана інтерфейсом, наприклад "96"

en: The network address of the interface, e.g. '192.168.1.1'
uk: Мережева адреса інтерфейсу, наприклад "192.168.1.1"

en: The network address of the interface, e.g. '01:02:03:04:05:06.1'
uk: Мережева адреса інтерфейсу, наприклад "01:02:03:04:05:06.1"

en: The network address of the interface, e.g. 'fcc0:1:2:a::1'
uk: Мережева адреса інтерфейсу, наприклад "fcc0:1:2:a::1"

en: Tab
uk: Закладка

en: Display
uk: Показати

en: Your description of this map.
uk: Ваш опис цієї мапи.

en: A short descriptive tag that will be displayed on the notebook tab for this map.
uk: Короткий опис для закладки цієї мапи.

en: Date and time this network was added to the database.
uk: Дата і час коли мережу було додано в базу даних.

en: Date and time this network was modified in the database.
uk: Дата і час коли мережу було модифіковано в базі даних.

en: Check this item if the map should be displayed in the notebook tabs of the main window.
uk: Перевірте цей елемент, якщо закладка цією карти має показуватись в основному вікні.

en: Network
uk: Мережа

en: Menu Entry
uk: Елемент меню

en: Command
uk: Команда

en: Mask
uk: Маска

en: Speed
uk: Швидкість

en: The name of the network to display under the map icon.
uk: Назва мережі, котру буде показано під піктограмою.

en: The network address of this network.
uk: Мережева адреса цієї мережі.

en: The network mask, if applicable, for this network.
uk: Маска мережі, для цієї мережі (якщо її може бути застосовано).

en: The speed, in KBytes per second, of this network.
uk: Швидкість, в Кб/с цієї мережі

en: Your discription of this network.
uk: Ваш опис цієї мережі.

en: Your contact information for this network.
uk: Ваша контактна інформація до цієї мережі.

en: Protocol
uk: Протокол

en: Destination
uk: Призначення

en: Gateway
uk: Шлюз

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Metric
uk: Метрика

en: Route Age
uk: Вік маршруту

en: Type
uk: Тип

en: Version
uk: Версія

en: Port
uk: Порт

en: Timeout
uk: Таймаут

en: Retries
uk: Спроби

en: Server
uk: Сервер

en: User
uk: Користувач

en: Password
uk: Пароль

en: The hostname or ip address of the database server.
uk: Назва хоста чи io-адреса сервера бази даних.

en: The port that should be used when connecting to a remote server, this is not used for the localhost server.
uk: Порт, котрий використовуватиметься при з'єднанні з віддаленим сервером, його не буде використано для сервера localhost.

en: The user name to use when accessing the database.
uk: Назва користувача, що використовується для зв'язку з базою даних.

en: The password to use when accessing the database, if left blank you will be prompted for it.
uk: Пароль, що використовується для зв'язку з базою даних, якщо ви лишите поле порожім -- буде відбуватися запит паролю.

en: The database that holds all the tables.
uk: База даних зберігаюча усі таблиці.

en: Known Hosts
uk: Відомі хости

en: Known Networks
uk: Відомі мережі

en: Outstanding Alarms
uk: Необроблені сигнали тривоги

en: Pending events
uk: Очікуючі події

en: Pending Tasks
uk: Очікуючі завдання

en: GXSNMP Status Summary
uk: Коротке зведення GXSNMP про стан

en: Specify the level of debugging messages that will be output.
uk: Вказати рівень налагоджувальних повідомлень.

en: DEBUG_LEVEL
uk: РІВЕНЬ_НАЛАГОДЖЕННЯ

en: Specify the filename for which debugging messages will be output (can be specified more than once).
uk: Вказати файл для налагоджувальних повідомлень (може бути більше одного)

en: DEBUG_FILENAME
uk: ФАЙЛ_НАЛАГОДЖЕННЯ

en: Could not initialize Bonobo
uk: Не вдалося ініціалізувати Bonobo

en: Table
uk: Таблиця

note: **  The title label
en: Node route table
uk: Таблиця маршрутизації вузла

en: Specifiy the geometry of the main window
uk: Вказати геометрію головного вікна

en: GEOMETRY
uk: ГЕОМЕТРІЯ

en: Enable the antialiased canvas.
uk: Увімкнути полотно із згладжуванням.

en: AA_CANVAS
uk: ЗГЛАДЖУВАЛЬНЕ_ПОЛОТНО

en: _New Window
uk: Нове вікно

en: Create a new map window
uk: Створити нове вікно мап

en: New _Map
uk: Нова мапа

en: Create a new map on the current window
uk: Створити нову мапу на поточному вікні

en: General Settings
uk: Загальні установки

en: This will set the overall application settings.
uk: Встановлення загальних установок програми.

en: Plugin Settings
uk: Установки доповненнь

en: Host Tool
uk: Додати хоста

en: Create a new host on the map.
uk: Додати новий хост до мапи.

en: Network Tool
uk: Додати мережу

en: Create a new network on the map.
uk: Додати нову мережу до мапи.

en: Group Tool
uk: Додати групу

en: Create a new group of the selected objects.
uk: Створити нову групу вибраних об'єктів.

en: Wire Tool
uk: Додати з'єднання

en: Link two or more objects on the map.
uk: З'єднати один чи більше об'єктів на мапі.

en: Tools
uk: Інструменти

en: Prints the current map.
uk: Надрукувати поточну мапу.

en: Exit from GxSNMP.
uk: Вийти з GxSNMP.

en: Zoom in
uk: Збільшити

en: Zoom out
uk: Зменшити

en: Toggle Grid
uk: Перемикнути сітку

en: Snap to Grid
uk: Приєднувати до сітки

en: GxSNMP is your basic SNMP management application. The goal is to allow you to better manage your networks.
uk: GxSNMP - це додаток для SNMP-керування, що дозволить вам краще керувати вашими мережами.
