gxsnmp - en to sv translation catalogue (284 entries)

en: GXSNMP is a basic SNMP management application that allows you to better manage your networks.
sv: GXSNMP är ett program för grundläggande SNMP-administration som låter dig sköta ditt nätverk på ett enklare sätt.

en: Object Type
sv: Objekttyp

en: Module
sv: Modul

en: Label
sv: Etikett

en: Value
sv: Värde

note: Text entry field for displaying description
en: Description
sv: Beskrivning

en: First
sv: Första

en: Next
sv: Nästa

en: Get
sv: Hämta

en: Put
sv: Lämna

en: 
    
    Available values:
sv: 
    
    Tillgängliga värden:

en: None
sv: Ingen

en: Integer32
sv: Heltal32

en: String
sv: Sträng

en: Object ID
sv: Objekt-ID

en: Unsigned32
sv: Teckenlöst32

en: Integer64
sv: Heltal64

en: Unsigned64
sv: Teckenlöst64

en: Float32
sv: Flyttal32

en: Float64
sv: Flyttal64

en: Float128
sv: Flyttal128

en: Enum
sv: Uppräkningstyp

en: Bits
sv: Bitar

en: Unknown
sv: Okänd

en: Current
sv: Aktuellt

en: Deprecated
sv: Inte rekommenderat

en: Mandatory
sv: Nödvändigt

en: Optional
sv: Valfritt

en: Obsolete
sv: Föråldrat

en: General
sv: Allmänt

en: SNMP Defaults
sv: SNMP-standardvärden

en: MENU
sv: MENY

en: Collector
sv: Insamlare

en: MIBs
sv: MIB:er

en: GXSNMP Configuration
sv: GXSNMP-konfiguration

note: ***************************************************************************** ** **  Static Data
en: GXSNMP Database Configuration
sv: GXSNMP-databaskonfiguration

note: **  First comes the list of all existing configurations
en: Existing Configurations
sv: Existerande konfigurationer

note: **  Now the "Database Connection" part of the dialog
en: Database Connection
sv: Databasförbindelse

en: Engine
sv: Motor

note: **  Next the list of databases available on the connected server
en: Available Databases
sv: Tillgängliga databaser

en: Event ID
sv: Händelse-ID

en: Category
sv: Kategori

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Save
sv: Spara

en: Save as...
sv: Spara som...

en: Print
sv: Skriv ut

en: Close
sv: Stäng

en: Exit
sv: Avsluta

en: Filter...
sv: Filtrera...

en: File
sv: Arkiv

en: Edit
sv: Redigera

en: Events
sv: Händelser

en: Acknowledge
sv: Bekräfta

en: Delete
sv: Ta bort

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Informative
sv: Informativ

en: Warning
sv: Varning

en: GXSNMP Network Management Tool
sv: Nätverksadministrationsverktyget GXSNMP

note: **  Column one contains the host editing panel and the Discover button
en: Host Information
sv: Värdinformation

en: Discovery parameters
sv: Upptäckningsparametrar

note: **  Column two is the interface editing panel and the interface list
en: Interface Information
sv: Gränssnittsinformation

note: **  Column three is the display editing panel and display list
en: Display Information
sv: Visa information

en: Display Name
sv: Visa namn

en: DNS Name
sv: DNS-namn

en: Contact
sv: Kontakt

en: Last Modification
sv: Senaste ändring

en: Delete host
sv: Ta bort värd

en: Edit host
sv: Redigera värd

en: Add host
sv: Lägg till värd

en: Full path to the pixmap files
sv: Fullständig sökväg till pixmap-filerna

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: Path to where the MIB file(s) are located.
sv: Sökväg till den plats där MIB-filen/filerna finns.

en: Enables debugging messages.
sv: Aktiverar felsökningsmeddelanden.

en: LEVEL
sv: NIVÅ

en: (not in database)
sv: (inte i databasen)

en: Map Name
sv: Kartnamn

en: Notebook Tab
sv: Häftesflik

en: The name of this map.
sv: Namnet på denna karta.

en: What should be shown in the notebook tab.
sv: Vad ska visas i häftesfliken?

en: <New Map>
sv: <Ny karta>

en: <New>
sv: <Ny>

en: Map
sv: Karta

en: Window
sv: Fönster

en: New
sv: Ny

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Database
sv: Databas

en: Configure and select the database engine to use.
sv: Välj och konfigurera den databasmotor som ska användas.

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Enable Grid
sv: Aktivera rutnät

en: Toggle the visability of the grid on/off
sv: Skifta synlighet på rutnätet

en: Snap to grid
sv: Fäst på rutnät

en: Enable alignment on the grid.
sv: Aktivera häftande rutnät.

en: Add host...
sv: Lägg till värd...

en: Add a new host node to the map(s)
sv: Lägg till en ny värdnod till kartan/kartorna

en: Delete Host...
sv: Ta bort värd...

en: Delete a host from the database and all maps
sv: Ta bort en värd från databasen och alla kartor

en: Add Network...
sv: Lägg till nätverk...

en: Delete Network...
sv: Ta bort nätverk...

en: Host List...
sv: Värdlista...

en: Open up the list of all known host nodes.
sv: Öppna listan med alla kända värdnoder.

en: Network List...
sv: Nätverkslista...

en: Open up the list of all known networks.
sv: Öppna listan med alla kända nätverk.

en: Events List...
sv: Händelselista...

en: Summary...
sv: Sammanfattning...

en: SNMP Set...
sv: SNMP sätt...

en: SNMP Get...
sv: SNMP hämta...

en: Monitor Mib...
sv: Övervaka Mib...

en: Mib Editor...
sv: Mib-redigerare...

en: About GXSNMP
sv: Om GXSNMP

en: Information about this program.
sv: Information om detta program.

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Configure
sv: _Konfigurera

en: _Map
sv: Kar_ta

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: _Windows
sv: F_önster

en: _Dialogs
sv: _Dialogfönster

en: _Plugins
sv: _Insticksmoduler

en: _SNMP Functions
sv: _SNMP-funktioner

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Add Host
sv: Lägg till värd

en: Add a new host to the database.
sv: Lägg till en ny värd i databasen.

en: Edit Host
sv: Redigera värd

en: Edit an existing host.
sv: Redigera en existerande värd.

en: Delete Host
sv: Ta bort värd

en: Delete a host from the database.
sv: Ta bort en värd från databasen.

en: Host List
sv: Värdlista

en: Open the list of known hosts.
sv: Öppna listan med alla kända värdar.

en: Add Network
sv: Lägg till nätverk

en: Add a new network to the map/database.
sv: Lägg till ett nytt nätverk i kartan/databasen.

en: Delete Network
sv: Ta bort nätverk

en: Delete a network from the map/database.
sv: Ta bort ett nätverk från kartan/databasen.

en: Network List
sv: Nätverkslista

en: Open the list of known networks.
sv: Öppna listan med kända nätverk.

en: Event Browser
sv: Händelsebläddrare

en: Open the event list.
sv: Öppna händelselistan.

en: Map List
sv: Kartlista

en: Open the map list.
sv: Öppna kartlistan.

en: Add Group
sv: Lägg till grupp

en: Query Host
sv: Fråga värd

en: Browse MIB
sv: Bläddra i MIB

en: Wire Host
sv: Förbind värd

en: Edit Network
sv: Redigera nätverk

en: Expand Group
sv: Fäll ut grupp

en: Collapse Group
sv: Fäll in grupp

en: Delete Group
sv: Ta bort grupp

en: Add a new network
sv: Lägg till ett nytt nätverk

note: * Column one contains the network editing panel. (and a discover button?)
en: Network Information
sv: Nätverksinformation

en: Network not displayed on this map
sv: Nätverket visas inte på denna karta

en: Show
sv: Visa

en: Hide
sv: Göm

en: Name
sv: Namn

en: Delete network
sv: Ta bort nätverk

en: Edit network
sv: Redigera nätverk

en: Add network
sv: Lägg till nätverk

en: Default Config
sv: Standardkonfiguration

en: public
sv: publik

en: private
sv: privat

en: Set A Mib
sv: Ställ in en Mib

en: Query
sv: Fråga

en: Get A Mib
sv: Hämta en Mib

en: Host
sv: Värd

en: Clear
sv: Töm

en: X location
sv: X-position

en: Y location
sv: Y-position

en: Created
sv: Skapad

en: Modified
sv: Ändrad

en: The X location on the specified map
sv: X-positionen på den angivna kartan

en: The Y location on the specified map
sv: Y-positionen på den angivna kartan

en: Date and time this host was added to this map.
sv: Datum och tid då denna värd lades till kartan.

en: Date and time this host map entry was changed in the database.
sv: Datum och tid då denna post på värdkartan ändrades i databasen.

en: Choose a Pixmap
sv: Välj en pixmap-bild

en: Host Name
sv: Värdnamn

en: The name to display under the map icon.
sv: Namnet som ska visas under kartikonen.

en: The DNS name to use when accessing the primary interface on this node.
sv: DNS-namnet som ska användas vid åtkomst av det primära gränssnittet på denna nod.

en: Your description of the host.
sv: Din beskrivning av värden.

en: Your contact information for the host.
sv: Din kontaktinformation för värden.

en: Date and time this host was added to the database.
sv: Datum och tid då denna värd lades till i databasen.

en: Date and time this host was modified in the database.
sv: Datum och tid då denna värd ändrades i databasen.

en: Address
sv: Adress

en: Netmask
sv: Nätmask

en: Name assigned to this interface, e.g. 'eth0'
sv: Namnet på detta gränssnitt, t.ex. "eth0"

en: Transport type used by this interface
sv: Transporttyp som detta gränssnitt använder

en: The network address of the interface
sv: Gränsnittets nätverksaddress

en: The netmask used by the interface
sv: Nätmasken som gränssnittet använder

en: Date and time this interface was added to the database.
sv: Datum och tid då detta gränssnitt lades till i databasen.

en: Date and time this interface was modified in the database.
sv: Datum och tid då detta gränssnitt ändrades i databasen.

en: Netmask:
sv: Nätmask:

en: (n/a)
sv: (-)

en: Prefixlen:
sv: Prefixlängd:

en: The netmask used by the interface, e.g. '255.255.255.0'
sv: Nätmasken som gränssnittet använder, t.ex. "255.255.255.0"

en: IPX has fixed network lenghts. No configuration possible.
sv: IPX har fasta nätverkslängder. Ingen konfigurering kan göras.

en: The prefix length used by the interface, e.g. '96'
sv: Prefixlängden som gränssnittet använder, t.ex. "96"

en: The network address of the interface, e.g. '192.168.1.1'
sv: Gränssnittets nätverksadress, t.ex. "192.168.1.1"

en: The network address of the interface, e.g. '01:02:03:04:05:06.1'
sv: Gränssnittets nätverksadress, t.ex. "01:02:03:04:05:06.1"

en: The network address of the interface, e.g. 'fcc0:1:2:a::1'
sv: Gränssnittets nätverksadress, t.ex. "fcc0:1:2:a::1"

en: Tab
sv: Flik

en: Display
sv: Visa

en: Your description of this map.
sv: Din beskrivning av denna karta.

en: A short descriptive tag that will be displayed on the notebook tab for this map.
sv: En kort, beskrivande tagg som kommer att visas på fliken för denna karta.

en: Date and time this network was added to the database.
sv: Datum och tid då detta nätverk lades till i databasen.

en: Date and time this network was modified in the database.
sv: Datum och tid då detta nätverk ändrades i databasen.

en: Check this item if the map should be displayed in the notebook tabs of the main window.
sv: Kryssa för detta om kartan ska visas i flikarna i huvudfönstret.

en: Network
sv: Nätverk

en: Menu Entry
sv: Menypost

en: Command
sv: Kommando

en: Speed
sv: Hastighet

en: The name of the network to display under the map icon.
sv: Namnet på nätverket som ska visas under kartikonen.

en: The network address of this network.
sv: Nätverksaddressen för detta nätverk.

en: The network mask, if applicable, for this network.
sv: Nätverksmasken, om sådant krävs, för detta nätverk.

en: The speed, in KBytes per second, of this network.
sv: Hastigheten, i kilobyte per sekund, för detta nätverk.

en: Your discription of this network.
sv: Din beskrivning av detta nätverk.

en: Your contact information for this network.
sv: Din kontaktinformation för detta nätverk.

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Metric
sv: Metrik

en: Route Age
sv: Vägålder

en: Type
sv: Typ

en: Read Community
sv: Läsningsgemenskap

en: Write Community
sv: Skrivningsgemenskap

en: Retries
sv: Återförsök

en: User
sv: Användare

en: Password
sv: Lösenord

en: The hostname or ip address of the database server.
sv: Värdnamnet eller IP-adressen till databasservern.

en: The port that should be used when connecting to a remote server, this is not used for the localhost server.
sv: Porten som ska användas för anslutning till en fjärrserver, detta används inte för localhost-servern.

en: The user name to use when accessing the database.
sv: Användarnamnet som ska användas för åtkomst av databasen.

en: The password to use when accessing the database, if left blank you will be prompted for it.
sv: Lösenordet som ska användas för att komma åt databasen, om du lämnar fältet tomt blir du tillfrågad.

en: The database that holds all the tables.
sv: Databasen som innehåller alla tabeller.

en: Known Hosts
sv: Kända värdar

en: Known Networks
sv: Kända nätverk

en: Outstanding Alarms
sv: Utstående alarm

en: Pending events
sv: Väntande händelser

en: Pending Tasks
sv: Väntande uppgifter

en: GXSNMP Status Summary
sv: GXSNMP-statussammanfattning

en: Specify the level of debugging messages that will be output.
sv: Ange nivån på de felsökningsmeddelanden som kommer att skrivas ut.

en: DEBUG_LEVEL
sv: FELSÖKNINGSNIVÅ

en: Specify the filename for which debugging messages will be output (can be specified more than once).
sv: Ange fil att skriva felsökningsmeddelanden om (flera filer kan anges).

en: DEBUG_FILENAME
sv: FELSÖKNINGSFILNAMN

en: Could not initialize Bonobo
sv: Kunde inte initiera bonobo

en: Walk
sv: Gå

en: Table
sv: Tabell

en: Illegal
sv: Ogiltig

note: **  The title label
en: Interface Keepalive Status Monitor
sv: Statusövervakare av keepalive på gränssnitt

note: **  The title label
en: Node route table
sv: Nodvägstabell

en: The selected host has no interfaces defined on it,
    there must be at least one defined to load the route
    table from.
    
    The route table can not be loaded.
sv: Den markerade värden har inga gränssnitt definierade,
    det måste finnas minst ett definierat gränssnitt
    för att routingtabellen ska kunna läsas in.
    
    Routingtabellen kan inte läsas in.

en: The selected host has interfaces defined, but
    there appears to be a problem with the SNMP
    configuration for the interface.
    
    The route table can not be loaded.
sv: Den markerade värden har gränssnitt definierade,
    men det verkar vara problem med SNMP-konfigurationen
    för gränssnittet.
    
    Routingtabellen kan inte läsas in.

en: No interfaces on the selected host.
    
    Route Table will not be loaded.
sv: Inga gränssnitt på den markerade värden.
    
    Routingtabellen kommer inte att läsas in.

en: Interface defined but no snmp configuration found.
    
    Route table will not be loaded.
sv: Gränssnitt är definierat men ingen SNMP-konfiguration
    kunde hittas.
    
    Routingtabellen kommer inte att läsas in.

en: There was no address associated with this interface.
    An address must be specified in order to load the
    route table from the host.
    
    Route table will not be loaded.
sv: Detta gränssnitt har ingen associerad adress. Det måste
    finnas en adress angiven för att routingtabellen ska
    kunna läsas in från värden.
    
    Routingtabellen kommer inte att läsas in.

en: Specifiy the geometry of the main window
sv: Ange huvudfönstrets geometri

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: Enable the antialiased canvas.
sv: Aktivera den kantutjämnade duken.

en: AA_CANVAS
sv: KANTUTJÄMNAD_DUK

en: Test the new browser widget.
sv: Testa den nya bläddrarwidgeten.

en: TEST_BROWSER
sv: TESTA_BLÄDDRARE

en: Unable to parse the geometry string '%s'
sv: Kunde inte tolka geometristrängen "%s"

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: Create a new map window
sv: Skapa ett nytt kartfönster

en: New _Map
sv: Ny _karta

en: Create a new map on the current window
sv: Skapa en ny karta i det aktuella fönstret

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: This will set the overall application settings.
sv: Detta kommer att ställa in allmänna programinställningar.

en: Plugin Settings
sv: Inställningar för insticksmoduler

en: This will set the plugins that are loaded and the paths that will searched when loading plugins.
sv: Detta kommer att ställa in de insticksmoduler som läses in och de sökvägar som kommer att genomsökas då.

en: Host Tool
sv: Värdverktyg

en: Create a new host on the map.
sv: Skapa en ny värd på kartan.

en: Network Tool
sv: Nätverksverktyg

en: Create a new network on the map.
sv: Skapa ett nytt nätverk på kartan.

en: Group Tool
sv: Gruppverktyg

en: Create a new group of the selected objects.
sv: Skapa en ny grupp med de markerade objekten.

en: Wire Tool
sv: Förbindningsverktyg

en: Link two or more objects on the map.
sv: Förbind två eller fler objekt på kartan.

en: Tools
sv: Verktyg

en: Prints the current map.
sv: Skriver ut aktuell karta.

en: Exit from GxSNMP.
sv: Avsluta GxSNMP.

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Toggle Grid
sv: Växla rutnät

en: Snap to Grid
sv: Fäst vid rutnät

en: This functionality has not been implemented as of yet.
    patches welcome!
sv: Denna funktion har inte implementerats ännu.
    Du är välkommen att skicka in en fix!

en: GxSNMP is your basic SNMP management application. The goal is to allow you to better manage your networks.
sv: GxSNMP är ett program för grundläggande SNMP-administration. Målet är att låta dig administrera dina nätverk effektivare.
