gxsnmp 0.0.15 - en to fr translation catalogue (279 entries)

en: GXSNMP is a basic SNMP management application that allows you to better manage your networks.
fr: GXSNMP est une application de gestion SNMP simple qui vous permet de mieux gérer vos réseaux.

en: Object Type
fr: Type de l'objet

en: OID
fr: IDO

en: Status
fr: État

en: Label
fr: Étiquette

en: Value
fr: Valeur

en: First
fr: Premier

en: Next
fr: Suivant

en: Get
fr: Obtenir

en: Put
fr: Envoyer

en: 
    
    Available values:
fr: 
    
    Valeurs disponibles :

en: None
fr: Aucun

en: Integer32
fr: Entier32

en: String
fr: Chaîne

en: Object ID
fr: ID de l'objet

en: Unsigned32
fr: EntierNonSigné32

en: Integer64
fr: Entier64

en: Unsigned64
fr: EntierNonSigné64

en: Float32
fr: Flottant32

en: Float64
fr: Flottant64

en: Float128
fr: Flottant128

en: Enum
fr: Énum

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Current
fr: Courant

en: Deprecated
fr: Déconseillé

en: Mandatory
fr: Obligatoire

en: Optional
fr: Optionnel

en: Obsolete
fr: Obsolète

en: General
fr: Général

en: SNMP Defaults
fr: Défauts SNMP

en: Collector
fr: Collecteur

en: GXSNMP Configuration
fr: Configuration GXSNMP

note: ***************************************************************************** ** **  Static Data
en: GXSNMP Database Configuration
fr: Configuration de la base de données GXSNMP

note: **  First comes the list of all existing configurations
en: Existing Configurations
fr: Configurations existantes

note: **  Now the "Database Connection" part of the dialog
en: Database Connection
fr: Connection à la base de données

en: Engine
fr: Moteur

note: **  Next the list of databases available on the connected server
en: Available Databases
fr: Bases de données disponibles

en: Event ID
fr: ID de l'évenement

en: Category
fr: Catégorie

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Summary
fr: Résumé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save as...
fr: Enregistrer sous...

en: Print
fr: Imprimer

en: Close
fr: Fermer

en: Exit
fr: Quitter

en: Filter...
fr: Filtrer...

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Éditer

en: Events
fr: Événements

en: Acknowledge
fr: Confirmation

en: Delete
fr: Effacer

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Informative
fr: Information

en: Warning
fr: Avertissement

en: Alarm
fr: Alarme

en: GXSNMP Network Management Tool
fr: GXSNMP Outil de Gestion de Réseaux

note: **  Column one contains the host editing panel and the Discover button
en: Host Information
fr: Information sur l'hôte

en: Discovery parameters
fr: Paramètres de découverte

note: **  Column two is the interface editing panel and the interface list
en: Interface Information
fr: Informations sur l'interface

note: **  Column three is the display editing panel and display list
en: Display Information
fr: Informations sur l'affichage

en: Display Name
fr: Nom du Display

en: DNS Name
fr: Nom DNS

en: Last Modification
fr: Dernière modification

en: Delete host
fr: Effacer l'hôte

en: Edit host
fr: Éditer un hôte

en: Add host
fr: Ajouter hôte

en: Full path to the pixmap files
fr: Chemin complet des fichiers pixmap

en: PATH
fr: CHEMIN

en: Path to where the MIB file(s) are located.
fr: Chemin de l'emplacement du/des fichier(s) MIB.

en: Enables debugging messages.
fr: Active les messages débogage.

en: LEVEL
fr: NIVEAU

en: (not in database)
fr: (pas dans la base de données)

en: Map Name
fr: Nom de la carte

en: Notebook Tab
fr: Onglet du carnet

en: The name of this map.
fr: Le nom de cette carte.

en: What should be shown in the notebook tab.
fr: Ce qui doit être affiché dans l'onglet du carnet.

en: <New Map>
fr: <Nouvelle Carte>

en: <New>
fr: <Nouveau>

en: Map
fr: Carte

en: Window
fr: Fenêtre

en: New
fr: Nouveau

en: Print...
fr: Imprimer...

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Refaire

en: Database
fr: Base de données

en: Configure and select the database engine to use.
fr: Configurer et sélectionner la base de données à utiliser.

en: Properties
fr: Propriétés

en: Enable Grid
fr: Activer la grille

en: Toggle the visability of the grid on/off
fr: (Dés)active la visibilité de la grille

en: Snap to grid
fr: Coller à la grille

en: Enable alignment on the grid.
fr: Activer l'alignement sur la grille.

en: Add host...
fr: Ajouter un hôte...

en: Add a new host node to the map(s)
fr: Ajouter un nouvel hôte à la/aux carte(s).

en: Delete Host...
fr: Effacer un Hôte...

en: Delete a host from the database and all maps
fr: Effacer un hôte de la base de données et de toutes les cartes

en: Add Network...
fr: Ajouter un réseau...

en: Delete Network...
fr: Effacer le réseau...

en: Host List...
fr: Liste des hôtes...

en: Open up the list of all known host nodes.
fr: Ouvrir la liste de tous les hôtes connus.

en: Network List...
fr: Liste des réseaux...

en: Open up the list of all known networks.
fr: Ouvrir la liste de tous les réseaux connus.

en: Events List...
fr: Liste de événements...

en: Summary...
fr: Résumé...

en: SNMP Set...
fr: Envoyer par SNMP...

en: SNMP Get...
fr: Obtenir par SNMP...

en: Monitor Mib...
fr: Moniteur Mib...

en: Mib Editor...
fr: Éditeur Mib...

en: About GXSNMP
fr: À Propos de GXSNMP

en: Information about this program.
fr: Informations sur ce programme.

en: _File
fr: _Fichier

en: _Edit
fr: _Édition

en: _Configure
fr: _Configurer

en: _Map
fr: C_arte

en: _Tools
fr: Ou_tils

en: _Windows
fr: _Fenêtres

en: _Dialogs
fr: _Dialogues

en: _Plugins
fr: _Greffons

en: _SNMP Functions
fr: Fonctions _SNMP

en: _Help
fr: _Aide

en: Add Host
fr: Ajouter un hôte

en: Add a new host to the database.
fr: Ajouter un nouvel hôte dans la base de données.

en: Edit Host
fr: Éditer l'hôte

en: Edit an existing host.
fr: Éditer un hôte existant.

en: Delete Host
fr: Effacer hôte

en: Delete a host from the database.
fr: Effacer un hôte de la base de données.

en: Host List
fr: Liste des hôtes

en: Open the list of known hosts.
fr: Ouvrir la liste des hôtes connus.

en: Add Network
fr: Ajouter un réseau

en: Add a new network to the map/database.
fr: Ajouter un nouveau réseau à la carte/base de données.

en: Delete Network
fr: Effacer le réseau

en: Delete a network from the map/database.
fr: Effacer un réseau de la carte/base de données.

en: Network List
fr: Liste des réseaux

en: Open the list of known networks.
fr: Ouvrir la liste des réseaux connus.

en: Event Browser
fr: Navigateur d'événements

en: Open the event list.
fr: Ouvrir la liste des événements.

en: Map List
fr: Liste des cartes

en: Open the map list.
fr: Ouvrir la liste des cartes.

en: Add Group
fr: Ajouter un groupe

en: Query Host
fr: Requète hôte

en: Browse MIB
fr: Parcourir MIB

en: Wire Host
fr: Câbler l'hôte

en: Edit Network
fr: Éditer Réseau

en: Expand Group
fr: Déplier le groupe

en: Collapse Group
fr: Replier groupe

en: Delete Group
fr: Effacer groupe

en: Add a new network
fr: Ajouter un nouveau réseau

note: * Column one contains the network editing panel. (and a discover button?)
en: Network Information
fr: Informations sur le réseau

en: Network not displayed on this map
fr: Réseau non affiché sur cette carte

en: Show
fr: Montrer

en: Hide
fr: Cacher

en: Name
fr: Nom

en: Delete network
fr: Effacer réseau

en: Edit network
fr: Éditer réseau

en: Add network
fr: Ajouter réseau

en: Default Config
fr: Configuration par défaut

en: private
fr: privé

en: Set A Mib
fr: Valider un Mib

en: Query
fr: Requète

en: Get A Mib
fr: Obtenir un Mib

en: Host
fr: Hôte

en: Clear
fr: Vider

en: X location
fr: Localisation X

en: Y location
fr: Localisation Y

en: Created
fr: Créé

en: Modified
fr: Modifié

en: The X location on the specified map
fr: La coordonnée X sur la carte spécifiée

en: The Y location on the specified map
fr: La coordonnée Y sur la carte spécifiée

en: Date and time this host was added to this map.
fr: Date et heure à laquelle cet hôte a été ajouté a cette carte.

en: Date and time this host map entry was changed in the database.
fr: Date et heure à laquelle cet hôte a été modifié dans la base de données.

en: Choose a Pixmap
fr: Choisissez un Pixmap

en: Host Name
fr: Nom d'hôte

en: The name to display under the map icon.
fr: Le nom a afficher sous l'icone.

en: The DNS name to use when accessing the primary interface on this node.
fr: Le nom DNS à utiliser pour accéder à l'interface primaire de cet hôte.

en: Your description of the host.
fr: Votre description de l'hôte.

en: Your contact information for the host.
fr: Vos informations de contact pour l'hôte.

en: Date and time this host was added to the database.
fr: Date et heure à laquelle cet hôte a été ajouté dans la base de données.

en: Date and time this host was modified in the database.
fr: Date et heure à laquelle cet hôte a été modifié dans la base de données.

en: Address
fr: Adresse

en: Netmask
fr: Masque de réseau

en: Name assigned to this interface, e.g. 'eth0'
fr: Nom assigné à cette interface, e.g. 'eth0'

en: Transport type used by this interface
fr: Type de transport utilisé par cette interface

en: The network address of the interface
fr: L'adresse réseau pour cette interface

en: The netmask used by the interface
fr: Le masque de réseau utilisé par cette interface

en: Date and time this interface was added to the database.
fr: Date et heure à laquelle cette interface a été ajoutée dans la base de données.

en: Date and time this interface was modified in the database.
fr: Date et heure à laquelle cette interface a été modifiée dans la base de données.

en: Netmask:
fr: Masque de réseau :

en: (n/a)
fr: (n/d)

en: Prefixlen:
fr: LongueurPréfixe :

en: The netmask used by the interface, e.g. '255.255.255.0'
fr: Le masque de réseau de cette interface, e.g. '255.255.255.0'

en: IPX has fixed network lenghts. No configuration possible.
fr: IPX a des longueurs réseau fixes. Pas de configuration possible.

en: The prefix length used by the interface, e.g. '96'
fr: La longueur du préfixe utilisé par l'interface, e.g. '96'

en: The network address of the interface, e.g. '192.168.1.1'
fr: L'adresse réseau de cette interface, e.g. '192.168.1.1'

en: The network address of the interface, e.g. '01:02:03:04:05:06.1'
fr: L'adresse réseau de cette interface, e.g. '01:02:03:04:05:06.1'

en: The network address of the interface, e.g. 'fcc0:1:2:a::1'
fr: L'adresse réseau de cette interface, e.g. 'cc0:1:2:a::1'

en: Tab
fr: Onglet

en: Display
fr: Affichage

en: Your description of this map.
fr: Votre description de la carte.

en: A short descriptive tag that will be displayed on the notebook tab for this map.
fr: Un nom simple et descriptif à utiliser comme nom sur l'onglet du carnet pour cette carte.

en: Date and time this network was added to the database.
fr: Date et heure auquels ce réseau a été ajouté à la base de données.

en: Date and time this network was modified in the database.
fr: Date et heure auquels ce réseau a été modifié dans la base de données.

en: Check this item if the map should be displayed in the notebook tabs of the main window.
fr: Cochez cette entrée si la carte doit être affichée comme une page de carnet de la fenêtre principale.

en: Network
fr: Réseau

en: Menu Entry
fr: Entrée de menu

en: Command
fr: Commande

en: Mask
fr: Masque

en: Speed
fr: Vitesse

en: The name of the network to display under the map icon.
fr: Le nom du réseau a afficher sous son icone.

en: The network address of this network.
fr: L'adresse réseau pour ce réseau.

en: The network mask, if applicable, for this network.
fr: Le masque de réseau, si nécessaire pour cet hôte.

en: The speed, in KBytes per second, of this network.
fr: Le débit, en KOctets par seconde, de ce réseau.

en: Your discription of this network.
fr: Votre description de ce réseau.

en: Your contact information for this network.
fr: Vos informations de contact pour ce réseau.

en: Protocol
fr: Protocole

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Metric
fr: Métrique

en: Route Age
fr: Age de la route

en: Read Community
fr: Communauté lecture

en: Write Community
fr: Communauté écriture

en: Timeout
fr: Délai d'expiration

en: Retries
fr: Tentatives

en: Server
fr: Serveur

en: User
fr: Utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: The hostname or ip address of the database server.
fr: Le nom ou l'adresse IP du serveur de bases de données.

en: The port that should be used when connecting to a remote server, this is not used for the localhost server.
fr: Le port qui devra être utilisé lors des connexions sur un serveur distant, il ne sera pas utilisé pour les connexions à la machine locale.

en: The user name to use when accessing the database.
fr: Le nom d'utilisateur à utiliser pour accéder à la base de données.

en: The password to use when accessing the database, if left blank you will be prompted for it.
fr: Le mot de passe à utiliser pour accéder à la base de données; à laisser vide si vous voulez qu'il doit demandé lors de la connexion.

en: The database that holds all the tables.
fr: La base de données qui contient toutes les tables.

en: Known Hosts
fr: Hôtes connus

en: Known Networks
fr: Réseaux connus

en: Outstanding Alarms
fr: Alarmes en cours

en: Pending events
fr: Événements en attente

en: Pending Tasks
fr: Tâches en attente

en: GXSNMP Status Summary
fr: Résumé de l'état GXSNMP

en: Specify the level of debugging messages that will be output.
fr: Spécifier le niveau des messages de débogage qui devront être sortis

en: DEBUG_LEVEL
fr: NIVEAU_DÉBOG

en: Specify the filename for which debugging messages will be output (can be specified more than once).
fr: Spécifie le nom de fichier pour lequel les messages de débogage seront sortis (peur être défini plus d'une fois).

en: DEBUG_FILENAME
fr: NOM_FICHIR_DÉBOG

en: Could not initialize Bonobo
fr: Ne peut initialiser Bonobo

en: Walk
fr: Marche

en: Illegal
fr: Illégal

note: **  The title label
en: Interface Keepalive Status Monitor
fr: Moniteur d'état de l'Interface Keepalive

note: **  The title label
en: Node route table
fr: Table de routage du noeud

en: The selected host has no interfaces defined on it,
    there must be at least one defined to load the route
    table from.
    
    The route table can not be loaded.
fr: L'hôte sélectionné n'a pas d'interfaces définie;
    il doit y en avoir au moins une de définie et à partir
    de laquelle la table de routage sera chargée.
    
    La table de routage ne peux être chargée.

en: The selected host has interfaces defined, but
    there appears to be a problem with the SNMP
    configuration for the interface.
    
    The route table can not be loaded.
fr: Les hôtes sélectionnés ont une interface définie,
    mais elles semblent avoir un problème avec la
    configuration SNMP pour l'interface.
    
    La table de routage ne peux être chargée.

en: No interfaces on the selected host.
    
    Route Table will not be loaded.
fr: Pas d'interface sur l'hôte sélectionné.
    
    La table de routage ne sera pas chargée.

en: Interface defined but no snmp configuration found.
    
    Route table will not be loaded.
fr: Interface définie, mais pas de configuration snmp trouvée.
    
    La table de routage ne sera pas chargée.

en: There was no address associated with this interface.
    An address must be specified in order to load the
    route table from the host.
    
    Route table will not be loaded.
fr: Il n'y a pas d'adresse associée avec cette interface.
    Une adresse doit être spécifiée pour charger la table de routage
    à partir de l'hôte.
    
    La table de routage ne sera pas chargée.

en: Specifiy the geometry of the main window
fr: Spécifie la géométrie de la fenêtre principale

en: GEOMETRY
fr: GÉOMÉTRIE

en: Enable the antialiased canvas.
fr: Active le canevas anti-crénelé.

en: Test the new browser widget.
fr: Teste le nouveau navigateur de widget.

en: Unable to parse the geometry string '%s'
fr: Incapable d'analyser la chaîne de géométrie '%s'

en: _New Window
fr: _Nouvelle fenêtre

en: Create a new map window
fr: Crée une nouvelle fenêtre de carte

en: New _Map
fr: Nouvelle _carte

en: Create a new map on the current window
fr: Crée une nouvelle carte dans la fenêtre courante

en: General Settings
fr: Paramètres généraux

en: This will set the overall application settings.
fr: Cela définira les paramètres globaux de l'application.

en: Plugin Settings
fr: Paramètres des greffons

en: This will set the plugins that are loaded and the paths that will searched when loading plugins.
fr: Cela définira les greffons à charger et les chemins dans lesquels chercher les greffons à charger.

en: Host Tool
fr: Outil hôte

en: Create a new host on the map.
fr: Crée un nouvel hôte sur la carte.

en: Network Tool
fr: Outil réseau

en: Create a new network on the map.
fr: Crée un nouveau réseau sur la carte.

en: Group Tool
fr: Outil groupe

en: Create a new group of the selected objects.
fr: Crée un nouveau groupe d'objets sélectionnés

en: Wire Tool
fr: Outil câble

en: Link two or more objects on the map.
fr: Lie deux ou plus objets sur la carte

en: Tools
fr: Outils

en: Prints the current map.
fr: Imprime la carte en cours.

en: Exit from GxSNMP.
fr: Quitte GxSNMP

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: Toggle Grid
fr: (Dés)activer la grille

en: Snap to Grid
fr: Coller à la grille

en: This functionality has not been implemented as of yet.
    patches welcome!
fr: Cette fonctionnalité n'a pas été encore implémenté à ce jour.
    Correctifs bienvenue !

en: GxSNMP is your basic SNMP management application. The goal is to allow you to better manage your networks.
fr: GxSNMP est une application de gestion SNMP simple qui vous permet de mieux gérer vos réseaux.
