gxsnmp - en to da translation catalogue (273 entries)

en: GXSNMP is a basic SNMP management application that allows you to better manage your networks.
da: GXSNMP er en basal applikation for SNMP-administration som lader dig administrere dit netværk bedre.

en: Object Type
da: Objekttype

en: Module
da: Modul

en: Label
da: Etiket

en: Value
da: Værdi

note: Text entry field for displaying description
en: Description
da: Beskrivelse

en: First
da: Første

en: Next
da: Næste

en: Get
da: Hent

en: Put
da: Placér

en: 
    
    Available values:
da: 
    
    Tilgængelige værdier:

en: None
da: Igen

en: Integer32
da: Heltal32

en: String
da: Streng

en: Object ID
da: Objekt-ID

en: Integer64
da: heltal64

en: Bits
da: Bit

en: Unknown
da: Ukendt

en: Current
da: Nuværende

en: Deprecated
da: Forældet

en: Mandatory
da: Obligatorisk

en: Optional
da: Valgfri

en: Obsolete
da: Forældet

en: General
da: Generelt

en: SNMP Defaults
da: SNMP-standard

en: Collector
da: Indsamler

en: MIBs
da: MIB'er

en: GXSNMP Configuration
da: GXSNMP konfiguration

note: ***************************************************************************** ** **  Static Data
en: GXSNMP Database Configuration
da: GXSNMP Databasekonfiguration

note: **  First comes the list of all existing configurations
en: Existing Configurations
da: Eksisterende konfigurationer

note: **  Now the "Database Connection" part of the dialog
en: Database Connection
da: Databaseforbindelse

en: Engine
da: Maskine

note: **  Next the list of databases available on the connected server
en: Available Databases
da: Tilgængelige databaser

en: Event ID
da: Hændelses-ID

en: Category
da: Kategori

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Summary
da: Resumé

en: Save
da: Gem

en: Save as...
da: Gem som...

en: Print
da: Udskriv

en: Close
da: Luk

en: Exit
da: Afslut

en: File
da: Filer

en: Edit
da: Redigér

en: Events
da: Hændelser

en: Acknowledge
da: Vedkend

en: Delete
da: Slet

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Informative
da: Informativ

en: Warning
da: Advarsel

en: GXSNMP Network Management Tool
da: GXSNMP netværkshåndteringsværktøj

note: **  Column one contains the host editing panel and the Discover button
en: Host Information
da: Værtsinformation

en: Discovery parameters
da: Parametre til opdagelse

note: **  Column two is the interface editing panel and the interface list
en: Interface Information
da: Brugerfladeinformation

note: **  Column three is the display editing panel and display list
en: Display Information
da: Skærminformation

en: Display Name
da: Skærmnavn

en: DNS Name
da: DNS-navn

en: Contact
da: Kontakt

en: Last Modification
da: Sidste ændring

en: Delete host
da: Slet vært

en: Edit host
da: Redigér vært

en: Add host
da: Tilføj vært

en: Full path to the pixmap files
da: Placering af billedfiler

en: Path to where the MIB file(s) are located.
da: Sti til hvor MIB fil(erne) er placeret.

en: Enables debugging messages.
da: Brug fejlfindingsmeddelelser.

en: (not in database)
da: (ikke i database)

en: Map Name
da: Kortnavn

en: Notebook Tab
da: Notesbogsfane

en: The name of this map.
da: Navnet på dette kort.

en: What should be shown in the notebook tab.
da: Hvad der skal vises i notesbogsfanen.

en: <New Map>
da: <Nyt kort>

en: <New>
da: <Ny>

en: Map
da: Kort

en: Window
da: Vindue

en: New
da: Ny

en: Print...
da: Udskriv...

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Gentag

en: Configure and select the database engine to use.
da: Indstil og vælg den databasemaskine du vil bruge.

en: Properties
da: Egenskaber

en: Enable Grid
da: Brug gitter

en: Toggle the visability of the grid on/off
da: Vælg om gitteret skal være synligt

en: Snap to grid
da: Lås til gitter

en: Enable alignment on the grid.
da: Justér ind efter gitteret.

en: Add host...
da: Tilføj vært...

en: Add a new host node to the map(s)
da: Tilføj en ny vært til et eller flere kort.

en: Delete Host...
da: Slet vært...

en: Delete a host from the database and all maps
da: Slet en vært fra databasen og alle kort.

en: Add Network...
da: Tilføj netværk...

en: Delete Network...
da: Slet netværk...

en: Host List...
da: Værtsliste...

en: Open up the list of all known host nodes.
da: Åbn listen over alle kendte værtsnoder.

en: Network List...
da: Netværksliste...

en: Open up the list of all known networks.
da: Åbn listen over alle kendte netværk.

en: Events List...
da: Hændelsesliste...

en: Summary...
da: Resumé...

en: SNMP Set...
da: SNMP sæt...

en: SNMP Get...
da: SNMP hent...

en: Monitor Mib...
da: Overvåg mib...

en: Mib Editor...
da: MIB-redigering...

en: About GXSNMP
da: Om GXSNMP

en: Information about this program.
da: Information om dette program.

en: _File
da: _Filer

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Configure
da: _Indstil

en: _Map
da: K_ort

en: _Tools
da: _Værktøj

en: _Windows
da: _Vinduer

en: _Dialogs
da: _Dialoger

en: _Plugins
da: I_ndstik

en: _SNMP Functions
da: _SNMP-funktioner

en: _Help
da: _Hjælp

en: Add Host
da: Tilføj vært

en: Add a new host to the database.
da: Tilføj en ny vært til databasen.

en: Edit Host
da: Redigér vært

en: Edit an existing host.
da: Redigér en eksisterende vært.

en: Delete Host
da: Slet vært

en: Delete a host from the database.
da: Slet en vært fra databasen.

en: Host List
da: Værtsliste

en: Open the list of known hosts.
da: Åbn listen over kendte værter.

en: Add Network
da: Tilføj netværk

en: Add a new network to the map/database.
da: Tilføj en ny vært til kortet/databasen.

en: Delete Network
da: Slet netværk

en: Delete a network from the map/database.
da: Slet en vært fra kortet/databasen.

en: Network List
da: Netværksliste

en: Open the list of known networks.
da: Åbn listen over kendte netværk.

en: Event Browser
da: Hændelsesbrowser

en: Open the event list.
da: Åbn hændelseslisten.

en: Map List
da: Kort-liste

en: Open the map list.
da: Åbn kortlisten.

en: Add Group
da: Tilføj gruppe

en: Query Host
da: Forspørg vært

en: Browse MIB
da: Gennemse MIB

en: Wire Host
da: Tilslut vært

en: Edit Network
da: Redigér netværk

en: Expand Group
da: Udvid gruppe

en: Collapse Group
da: Sammenfold gruppe

en: Delete Group
da: Slet gruppe

en: Add a new network
da: Tilføj et nyt netværk

note: * Column one contains the network editing panel. (and a discover button?)
en: Network Information
da: Netværksinformation

en: Network not displayed on this map
da: Netværket vises ikke på dette kort

en: Show
da: Vis

en: Hide
da: Skjul

en: Name
da: Navn

en: Delete network
da: Slet netværk

en: Edit network
da: Redigér netværk

en: Add network
da: Tilføj netværk

en: Default Config
da: Standard konfig

en: public
da: offentlig

en: private
da: privat

en: Set A Mib
da: Vælg en MIB

en: Query
da: Forespørg

en: Get A Mib
da: Hent en MIB

en: Mib
da: MIB

en: Host
da: Vært

en: Clear
da: Ryd

en: X location
da: X-placering

en: Y location
da: Y-placering

en: Created
da: Oprettet

en: Modified
da: Ændret

en: The X location on the specified map
da: X-pladseringen på specificeret kort

en: The Y location on the specified map
da: Y-pladseringen på specificeret kort

en: Date and time this host was added to this map.
da: Tid og dato hvor denne vært blev føjet til dette kortet.

en: Date and time this host map entry was changed in the database.
da: Tid og dato hvor denne vært blev ændret i databasen.

en: Choose a Pixmap
da: Vælg et billede

en: Host Name
da: Værtsnavn

en: The name to display under the map icon.
da: Navnet som skal vises under kort-ikonet.

en: The DNS name to use when accessing the primary interface on this node.
da: DNS-navn som skal bruges ved kontakt med primær-grænsesnittet på denne node.

en: Your description of the host.
da: Din beskrivelse af værten.

en: Your contact information for the host.
da: Din kontaktinformation for værten.

en: Date and time this host was added to the database.
da: Tid og dato hvor denne vært blev føjet til databasen.

en: Date and time this host was modified in the database.
da: Tid og dato hvor denne vært blev ændret i databasen.

en: Address
da: Adresse

en: Netmask
da: Netmaske

en: Name assigned to this interface, e.g. 'eth0'
da: Navn tildelt til denne grænseflade, f.eks. 'eth0'

en: Transport type used by this interface
da: Transporttype brugt af denne grænseflade

en: The network address of the interface
da: Grænsefladens netværksadresse

en: The netmask used by the interface
da: Netmaske brugt af denne grænseflade

en: Date and time this interface was added to the database.
da: Tid og dato hvor denne grænseflade blev føjet til databasen.

en: Date and time this interface was modified in the database.
da: Tid og dato hvor denne grænseflade blev ændret i databasen.

en: Netmask:
da: Netmaske:

en: (n/a)
da: (i/t)

en: Prefixlen:
da: Præfikslængde:

en: The netmask used by the interface, e.g. '255.255.255.0'
da: Netmaske brugt af grænsefladen, f.eks. '255.255.255.0'

en: IPX has fixed network lenghts. No configuration possible.
da: IPX har faste netværkslængder. Ingen indstilling er mulig.

en: The prefix length used by the interface, e.g. '96'
da: Præfikslængde brugt af grænsefladen, f.eks. '96'

en: The network address of the interface, e.g. '192.168.1.1'
da: Grænsefladens netværksadresse, f.eks. '192.168.1.1'

en: The network address of the interface, e.g. '01:02:03:04:05:06.1'
da: Grænsefladens netværksadresse, f.eks. '01:02:03:04:05:06.1'

en: The network address of the interface, e.g. 'fcc0:1:2:a::1'
da: Grænsefladens netværksadresse, f.eks. 'fcc0:1:2:a::1'

en: Tab
da: Fane

en: Display
da: Skærm

en: Your description of this map.
da: Din beskrivelse af dette kort.

en: A short descriptive tag that will be displayed on the notebook tab for this map.
da: En kort beskrivende tekst der skal vises på dette korts notesbogsfane.

en: Date and time this network was added to the database.
da: Tid og dato hvor dette netværk blev føjet til databasen.

en: Date and time this network was modified in the database.
da: Tid og dato hvor dette netværk blev ændret i databasen.

en: Check this item if the map should be displayed in the notebook tabs of the main window.
da: Afkryds denne linie hvis kortet skal vises på notesbogsfanen i hovedvinduet.

en: Network
da: Netværk

en: Menu Entry
da: Menupunkt

en: Command
da: Kommando

en: Mask
da: Maske

en: Speed
da: Hastighed

en: The name of the network to display under the map icon.
da: Navnet på netværket for visning under kort-ikonet.

en: The network address of this network.
da: Dette netværks netværksadresse.

en: The network mask, if applicable, for this network.
da: Netværksmasken, hvis anvendelig, for dette netværk.

en: The speed, in KBytes per second, of this network.
da: Hastighed, i Kbyte pr sekund, for dette netværk.

en: Your discription of this network.
da: Din beskrivelse af dette netværk.

en: Your contact information for this network.
da: Din kontaktinformation for dette netværk.

en: Protocol
da: Protokol

en: Interface
da: Grænseflade

en: Metric
da: Metrisk

en: Route Age
da: Rutealder

en: Read Community
da: Læsefællesskab

en: Write Community
da: Skrivefællesskab

en: Timeout
da: Tidsudløb

en: Retries
da: Forsøg

en: User
da: Bruger

en: Password
da: Adgangskode

en: The hostname or ip address of the database server.
da: Værtsnavnet eller ip-adressen for databaseserveren.

en: The port that should be used when connecting to a remote server, this is not used for the localhost server.
da: Porten som skal bruges under tilkobling til en ekstern tjener, dette bruges 
    ikke for localhost-tjeneren.

en: The user name to use when accessing the database.
da: Brugernavnet der skal bruges ved adgang til databaseserveren.

en: The password to use when accessing the database, if left blank you will be prompted for it.
da: Adgangsnøgle som skal bruges ved adgang til databasen, hvis det er tomt vil du
    blive spurgt om det.

en: The database that holds all the tables.
da: Databasen der indeholder alle tabellerne.

en: Known Hosts
da: Kendte værter

en: Known Networks
da: Kendte netværk

en: Outstanding Alarms
da: Udestående alarmer

en: Pending events
da: Ventende hændelser

en: Pending Tasks
da: Ventende opgaver

en: GXSNMP Status Summary
da: GXSNMP statusresumé

en: Specify the level of debugging messages that will be output.
da: Specificér niveau for fejlsøgningsbeskeder som skrives ud til skærmen.

en: Specify the filename for which debugging messages will be output (can be specified more than once).
da: Specificér det filnavn, som fejlsøgningsbeskeder skal udskrives på (kan specificeres mere end en gang).

en: Could not initialize Bonobo
da: Kunne ikke initiere Bonobo

en: Walk
da: Gå

en: Table
da: Tabel

en: Illegal
da: Ugyldig

note: **  The title label
en: Interface Keepalive Status Monitor
da: Grænsesnittets Keepalive status-monitor

note: **  The title label
en: Node route table
da: Noderutetabel

en: The selected host has no interfaces defined on it,
    there must be at least one defined to load the route
    table from.
    
    The route table can not be loaded.
da: Valgt vært har ingen grænsesnit defineret, mindst et
    må defineres for at indlæse rute-tabellen fra den.
    
    Rute-tabellen kan ikke indlæses.

en: The selected host has interfaces defined, but
    there appears to be a problem with the SNMP
    configuration for the interface.
    
    The route table can not be loaded.
da: Valgt vært har definerede grænsesnit, men
    det ser ud til at være problemer med SNMP-
    konfigurationen for grænsesnittet.
    
    Rutetabellen kan ikke indlæses.

en: No interfaces on the selected host.
    
    Route Table will not be loaded.
da: Ingen grænsesnit på valgt vært.
    
    Rutetabellen vil ikke blive indlæst.

en: Interface defined but no snmp configuration found.
    
    Route table will not be loaded.
da: Grænsesnit defineret men ingen snmp konfiguration fundet.
    
    Rutetabellen vil ikke blive indlæst.

en: There was no address associated with this interface.
    An address must be specified in order to load the
    route table from the host.
    
    Route table will not be loaded.
da: Ingen adresse er tilknyttet dette grænsesnit.
    En adresse skal specificeres for at kunne læse rute-
    tabellen fra værten.
    
    Rutetabellen vil ikke blive indlæst.

en: Specifiy the geometry of the main window
da: Specificér geometri for hovedvinduet

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: Enable the antialiased canvas.
da: Brug antialiased kanvas.

en: AA_CANVAS
da: AA_KANVAS

en: Test the new browser widget.
da: Test det nye læser-widget.

en: TEST_BROWSER
da: TEST_LÆSER

en: Unable to parse the geometry string '%s'
da: Kunne ikke tolke geometri-strengen '%s'

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: Create a new map window
da: Opret et nyt kort-vindue

en: New _Map
da: Nyt _kort

en: Create a new map on the current window
da: Opret et nyt kort i det aktive vindue

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: This will set the overall application settings.
da: Dette vil sætte generelle applikationsindstillinger.

en: Plugin Settings
da: Indstillinger for indstik

en: This will set the plugins that are loaded and the paths that will searched when loading plugins.
da: Dette vil sætte indstikkene som er indlæst og stierne som bliver gennemsøgt når indstik indlæses.

en: Host Tool
da: Værtsværktøj

en: Create a new host on the map.
da: Opret en ny vært på kortet.

en: Network Tool
da: Netværksværktøj

en: Create a new network on the map.
da: Opret et nyt netværk på kortet.

en: Group Tool
da: Gruppeværktøj

en: Create a new group of the selected objects.
da: Opret en ny gruppe med de valgte objekter.

en: Wire Tool
da: Kabelværktøj

en: Link two or more objects on the map.
da: Sammenlænk to eller flere objekter på kortet.

en: Tools
da: Værktøj

en: Prints the current map.
da: Udskriver dette kort.

en: Exit from GxSNMP.
da: Afslut GxSNMP.

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Toggle Grid
da: Slå gitter til/fra

en: Snap to Grid
da: Fastsæt til gitter

en: This functionality has not been implemented as of yet.
    patches welcome!
da: Denne funktionalitet er ikke implementeret endnu.
    patcher modtages med tak!

en: GxSNMP is your basic SNMP management application. The goal is to allow you to better manage your networks.
da: GXSNMP er en basal applikation for SNMP-administration som lader dig administrere dit netværk bedre.
